Πρώτο παιχνίδι για τα “λιοντάρια” το 2024 και ολική μεταμόρφωση για την ομάδα του Πανσερραϊκού που δεν θύμιζε σε τίποτα την ομάδα που τις 13 προηγούμενες αγωνιστικές, έμοιαζε να πελαγοδρομεί στο παρκέ και ακόμη τα θεωρητικά εύκολα παιχνίδια να τα κάνει στο τέλος… δύσκολα! Μάλιστα ο αντίπαλος δεν ήταν κανένας… τυχαίος, αλλά ο Φίλιππος Βεροίας, που αν και νεοφώτιστος, φιγουράρει, δίκαια, στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Β’ Εθνικής!

nl1 ΜΓΣ Πανσερραϊκός Φίλιππος Βεροίας 84 57 0800

Η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση, ειδικά στο 1ο και 4ο δεκάλεπτο, έχοντας και τη βοήθεια των νεοαποκτηθέντων παικτών, Ντιέγκο Κάπελαν και Ηλία Τσιόγκα, πήρε το παιχνίδι με χαρακτηριστική άνεση 84-57.

Τα “λιοντάρια” μπήκαν στο παρκέ δυνατά και με ενορχηστρωτή τον Γεωργιανό και εκτελεστές τους Ντίνο&Κουτεξίδη και σφιχτή άμυνα ξέφυγε στο σκορ με 17-3 στο 7’ (Οι πόντοι των φιλοξενούμενων από ένα τρίποντο) με το δεκάλεπτο να λήγει 25-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι “κόκκινοι” ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό με την είσοδο του Καπελάν στο παιχνίδι αύξησαν κι άλλο την διαφορά, αφού σε δύο συνεχόμενες προσπάθειες ο Καναδός πέτυχε, με χαρακτηριστική άνεση, δύο τρίποντα και το σκορ πήγε 31-9, ξεσηκώνοντας την κερκίδα. Το μόνο που κατάφερε ο Φίλιππος ήταν να μειώσει το σκορ στο -17 και να πάει στα αποδυτήρια με τον πίνακα να γράφει 44-27

Στο τρίτο δεκάλεπτο, μια περιοδική χαλάρωση έδωσε το δικαίωμα στου Βεροιώτες να μειώσουν στο -14 (52-38) στο 24’, αλλά η αντίδραση του Πανσερραϊκού επανέφερε την διαφορά στο +19 (59-40) στο 28’ με το δεκάλεπτο να κλείνει 63-45.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν καθαρά διαδικαστικό, με τον Κακιούζη να βάζει μέσα και τους νεαρούς αθλητές Θεοδοσιάδη, Πεχλιβανίδη και Ντώνες που έπαιξαν με ενθουσιασμό και απεσπασαν το χειροκρότημα της κερκίδας.

Στο 31′ αποβλήθηκε από το παιχνίδι ο Κοτσάνος με ντισκαλιφιέ για ανάρμοστη διπλή διαμαρτυρία προς τους διαιτητές.

Ο Καπελάν, αν και αγωνίστηκε λίγα λεπτά, έδειξε την μεγάλη διαφορά στην κλάση του, για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής, αφού πέτυχε 8π με (2 στα 2 τρίποντα και 1 στα 2 σουτ δυο πόντων) αν και έκανε μόλις 2 προπονήσεις με την ομάδα. Ενώ και ο πρόσφατα αποκτηθείς Τσιόγκας φάνηκε πως θα καλύψει άνετα το κενό του Μανούσου στην θέση του 2ου ψηλού.

nl1 ΜΓΣ Πανσερραϊκός Φίλιππος Βεροίας 84 57 0820

M.V.P. του παιχνιδιού ο Λεωνίδας Ντίνος, (20π, με 4τ) που για ακόμη μια φορά είχε σταθερά υψηλή απόδοση και διακιώνοντας την εμπιστοσύνη του προπονητή της ομάδας. Αξιοσημείωτη και η επίδοση του Τσακαλέρη στο δεύτερο ημίχρονο.

nl1 ΜΓΣ Πανσερραϊκός Φίλιππος Βεροίας 84 57 9658

Πανσερραϊκός-Φίλιππος Βέροιας 84-57

• Διαιτητές: Ξενικάκης-Παζώλης-Μπουγλός Ι.
  • Δεκάλεπτα: 25-9, 44-27, 63-45, 84-57
  • Πανσερραϊκός (Κακιούζης-Πεχλιβάνος): Τσακαλέρης 11(1), Κουτουξίδης 15(2), Κεραμάρης 7(1), Τσιόγκας 6, Ντίνος 20(4), Γεωργιανός 9, Μπρατσιάκος 2, Καπελάν 8(2), Θεοδοσιάδης 4, Γεωργιάδης, Πεχλιβανίδης 2, Ντωνές.
  • Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 17, Αποστολίδης 4(1), Ξενιτίδης 11(3), Κάτζος, Κοτσάνος 9, Φλιάτης 2, Καραγιώργος 8(1), Μπένας 4, Μελαδιανός 2, Αμανατίδης, Λάζαρης.

Αποτελέσματα 14ης αγωνιστικής

• Πανσερραϊκός-Φίλιππος Βέροιας  25-9(10), 44-27(20), 63-45(30), 84-57(τελικό)
  • Λεύκιππος Ξάνθης-Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 18-20(10), 31-36(20), 55-49(30), 73-64(τελικό)
  • Μακεδονικός-ΕΚ Καβάλας 15-10(10), 28-24(20), 37-39(30), 60-49(τελικό)
  • ΧΑΝΘ-ΑΟ Αρετσού 24-13(10), 44-26(20), 66-38(30), 83-44(τελικό)
  • Ερμής Λαγκαδά-ΓΑΣ Κομοτηνή 15-26(10), 34-34(20), 54-48(30), 68-58(τελικό)
  • ΔΕΚΑ-ΚΑΟ Δράμας (Κυριακή, 17:00)
  • Ρεπό: ΜΓΣ Γέφυρας