Με άνετη νίκη η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΜΓΣ Πανσερραϊκός επιβλήθηκε του ΓΣ Δράμας με 3-0 και κατέκτησε την 2η θέση που οδηγεί στο final 4 της κατηγορίας που θα πραγματοποιηθεί το ερχόμενο Σαββατοκύριακο (6-7/4) στην Θάσο.

Το παιχνίδι αν και είχε τυπικά τον χαρακτήρα του ντέρμπυ καθώς οι δύο ομάδες θα αγωνιζόταν για την προνομιούχο 2η θέση, με τον ΓΣ Δράμας να τον ευνοεί και ήττα με 3-2, εν τούτοις εξελίχθηκε σε παιχνίδι για έναν, αφού η ομάδα του Γιώργου Βαλσαμάκη “καθάρισε” το παιχνίδι με 3-0 σετ 25-15, 25-12, 25-22.

ΜΓΣ Πανσερραϊκός ΓΣ Δράμας 3 0 7989

Να σημειώσουμε πως η ομάδα Κ20 του ΓΣ Δράμας, που συγκροτεί και την γυναικεία ομάδα, αναδείχθηκε πρωταθλήτρια στην κατηγορία της (Κ20) για τη σεζόν 2023-24

Διπλή είναι η σερραϊκή εκπροσώπηση στο final 4 καθώς ήδη είχε εξασφαλίσει την πρόκριση η νεοσύστατη γυναικεία ομάδα του ΑΟΣ που τερμάτισε στην 1η θέση αήττητη.

Τα ζευγάρια στους ημιτελικούς του final 4 που θα διεξαχθεί στο Κλειστό Γυμναστηριο του Λιμένα Θάσου είναι:

  • 4μμ.Νίκη Αλεξανδρούπολης – ΜΓΣ Πανσερραϊκός
  • 7μμ.ΑΟ Σερρών – Ανδροσθένης Θάσου

ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2ος ΟΜΙΛΟΣ

10η εξ Αναβολής Αγωνιστική

  • Σάββατο 30/3
    • ΑΟ Καβάλα – ΑΟ Σερρών 1-3
    • ΑΟ Καβάλα
    • ΑΟ Σερρών (Καραγκιόζης) Αδάμ Αναδολή Βατίτση Γκιουζέλη Γκόγκα Μπενίση Μπεντιούλη Μπούσδρου Πασχάλη Ρωφαλίκου Σέρτη Τσιουλκά
  • Κυριακή 31/3
  • ΜΓΣ Πανσερραϊκός – ΓΣ Δράμας 3-0
    • Τα σετ: 25-15, 25-12, 25-22
    • ΜΓΣ Πανσερραϊκός (Βαλσαμάκης) Γκίκα Διαβάτη Ιχτιάρη Κότλη Κυριαζή Μιχαλακίδου Μπεγκά Νικολά Νταμζή Παπαϊωάννου Σεκλειζιώτη Ταχτσή
    • ΓΣ Δράμας (Κυριαζίδης-Ηλιόπουλος) Αραπίδου Καλιάκη Κεμανίδου Κουτσίδου Κυπριζλή Λούφο Μωυσίδου Παπαλαζάρου Πάππου Α. Πάππου Ε. Παυλίδου
Θ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Β ΑΓ Ν-Η ΕΝΤΟΣ ΕΚΤΟΣ ΣΕΤ ΕΝΤΟΣ ΣΕΤ ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΟΛΟ
1 ΑΟ Σερρών 29 10 10-0 5-0 5-0 15-1 15-4 30-5
2 ΜΓΣ Πανσερραϊκός 21 10 7-3 4-1 3-2 14-6 11-9 25-15
3 ΓΣ Δράμας 20 10 7-3 4-1 3-2 13-5 10-6 23-11
4 Αμυγδαλεώνας Καβάλας 12 10 4-6 2-3 2-3 7-11 8-9 15-20
5 ΑΟ Καβάλα 5 10 1-9 1-4 0-5 6-12 3-15 9-27
6 Γαία Δράμας 3 10 1-9 1-4 0-5 3-12 0-15 3-27

FINALFOUR – ΓΥΝΑΙΚΩΝ Γήπεδο Λιμένα Θάσου

  • Σάββατο 6/4
    • 4μμ.Νίκη Αλεξανδρούπολης – ΜΓΣ Πανσερραϊκός
    • 7μμ.ΑΟ Σερρών – Ανδροσθένης Θάσου
  • Κυριακή 7/4
    • Μικρός Τελικός
      • 2μμ.Ηττημένος 1 – Ηττημένος 2
    • Μεγάλος Τελικός
      • 5μμ.Νικητής 1 – Νικητής 2